НАВІГАЦІЯ
Що зміниться для ФОП в частині РРО ?
З 1 серпня 2020 року набрав чинності Закон № 129. Одне з головних нововведень цього закону - розширення кола приватних підприємців, які повинні використовувати РРО. Які приватні особи повинні подати заявку на отримання РРО та з якої дати? Про це і поговоримо нижче.

Законодавчі новації з 01.08.2020

Проаналізувавши ст. 296.10 Податкового кодексу та деякі підрозділи ПКУ, можна визначити питання, що регулюють впровадження процедур РРО приватним підприємцям.

Так Закон № 129 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» (далі Закон 129) передбачає кілька перехідних періодів. Перш за все визначимо, як ФОП має застосовувати РРО в різні періоди.
Майте на увазі, що все наступне стосується приватних підприємців, які ведуть діяльність з точки зору розрахункових операцій. Якщо ФОП у своїй діяльності не використовує розрахункові операції, то не повинен застосовувати РРО: ні під час перехідного періоду, ні після його завершення.
1 група єдиного податку

З 01.08.2020 набирає чинності нова редакція Податкового кодексу. Закон передбачає, що одноосібні підприємці 1 групи не повинні застосовувати РРО. Таким чином, якщо ФОП перша група продає технічно складні побутові прилади (ТСПП) з точки продажу на ринку (з контейнерів та кіосків), з 1 січня 2021 року йому не потрібно буде використовувати РРО.
2-3 група єдиного податку

А як щодо єдинників інших груп? Згідно із Законом №129, право не подавати заявку на РРО до 1 січня 2021 року встановлено за умови, якщо дохід не перевищує поріг в 1 мільйон гривень. Іншими словами, після вступу в дію Закону №129 фактична кількість порогів РРО не зміниться. У той же час, незалежно від перевищення порогу РРО, його повинні використовувати:
- Продавці технічно складних побутових приладів, докладний перелік наведено в Постанові №231 від 16.03.17р.
- Продавці лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Отже, як бачимо, для останньої категорії мало що змінилося, основні новації наберуть чинності з 01.01.2021.
Законодавчі зміни з 01.08.2020

У цей період все залишається незмінним для ФОП 1 групи. Іншими словами, вони мають безумовне право – не використовувати РРО. Сума РРО обмеження залишається такою ж в 1 млн. грн. Однак, коло тих, кому з нового року необхідно буде використовувати РРО значно розшириться.

До переліку додається значна кількість видів діяльності, а саме:

• Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет (КВЄД 47.91).

• Реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (КВЄД 46.48; 46.76; 47.19; 47.77).

• Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах (КВЄД 47.79)

• Надання платних послуг у сфері охорони здоров'я.

• Діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого харчування.

• Діяльність туристичних агентств та операторів (КВЄД 79.11 та 79.12).

• Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (КВЄД 55.10)

• Реалізація текстилю, деталей та приладдя для автотранспортних засобів (на час написання матеріалу даний перелік законодавчо не погоджений).

Отже, усі приватні підприємці, які займаються хоча б одним з цих видів діяльності з 1 січня 2021 року, стануть зобов'язаними використовувати РРО, якого можна буде уникнути лише в тому випадку, якщо всі їхні платежі будуть проводитися у безготівковій формі. Альтернативою звичайним РРО стануть "Програмні РРО". Це, умовно кажучи, програми, які завантажуються на будь-який пристрій (смартфон, планшет та ін.) та в яких фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу (ДПС).