НАВІГАЦІЯ
НОВИНИ "ПРОГРАМИ ДЛЯ БІЗНЕСУ"
Плата за землю: окремі особливості звітування

Плата за землю: окремі особливості звітування

Наш матеріал адресуємо платникам плати за землю (земельного податку чи орендної плати).

Загальні відомості

Нагадаємо нашим читачам, що плата за землю згідно ст.265 ПКУ є складовою частиною податку на майно (нарівні із транспортним податком та податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).

Питанням плати за землю присвячені статті 269-289 ПКУ.

Плата за землю справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст.14.1.147 ПКУ).

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (особи, які отримали земельні ділянки в постійне користування) (п. 269.1 ПКУ).

Орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності сплачують орендарі земельних ділянок (п. 288.2 ПКУ).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Одночасно із набуттям права (власності чи постійного користування) на земельну ділянку чи права оренди земельної ділянки виникає обов'язок зі сплати до бюджету земельного податку або орендної плати.

Плату за землю сплачують власники землі та землекористувачі з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня реєстрації договору оренди земельної ділянки, якщо інше не встановлено умовами договору.

Відповідно, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (286.1 ПКУ), а для нарахування орендної плати - договір про оренду земельної ділянки, в якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати (п. 288.1 ПКУ).

Зверніть увагу!

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Постановою КМУ від 03.03.2004 р. № 220.

Плата за землю – місцевий податок, тому ставки плати за землю встановлюються органами місцевого самоврядування (п. 284.1 ПКУ). Особливістю 2017 року є те, що місцеві ради можуть встановлювати і змінювати ставки податку на землю за 2017 рік протягом поточного 2017 року(відповідно до п. 3 розділу II "Прикінцеві положення" Закону від 21.12.2016 №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» .

Платники плати за землю (земельного податку та/або орендної плати), крім фізичних осіб, самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки декларацію з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Платник має право прийняти рішення щомісячно подавати декларацію протягом 20 календарних днів після місяця, що настає за звітним. В такому випадку він звільняється від обов'язку подання щорічної декларації (п. 286.3 ПКУ).

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.4 ПКУ).

У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування, платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Форму декларації з плати за землю (далі – декларація) затверджено наказом Мінфіну від 16.06.15 р. № 560 із змінами, внесеними згідно з наказом МФУ № 9 від 23.01.2017. За цією формою звітують як із земельного податку, так і з орендної плати.

При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) з Державного земельного кадастру про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ПКУ).

Зверніть увагу!

За роз'ясненням податківців, такий витяг (довідка) має інформаційний характер, тому неподання платником плати за землю разом з податковою декларацією за звітний період такої довідки (витягу) не є підставою для відмови у прийнятті податкової декларації з плати за землю.

Особливості звітування з плати за землю у окремих випадках

Якщо в юрособи кілька земельних ділянок

Якщо одна юрособа має кілька земельних ділянок на території різних адміністративних одиниць, то до ДПI за місцезнаходженням кожної з ділянок подається окрема декларація. Податкові зобов'язання за кожною з таких декларацій також сплачуються окремо щомісяця — до різних бюджетів за місцезнаходженням конкретної ділянки.

Якщо в декларації невірно вказаний код КОАТУУ

Внаслідок подання декларації з невірно вказаним КОАТУУ за вказаним кодом виникає об'єкт оподаткування з нарахованими податковими зобов'язаннями, а по коду КОАТУУ, де фактично знаходиться земельна ділянка, виникає факт неподання або несвоєчасного подання декларації. В такому разі за неподання або несвоєчасного подання декларації до такого платника податку застосовуються штрафні санкції відповідно до ст. 120 Податкового кодексу України.

У разі самостійного виявлення платником у раніше поданій ним декларації помилки, зокрема невірно вказаного коду за КОАТУУ органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки, такий платник має подати такі декларації:

  • за КОАТУУ, який вказано невірно – уточнюючу декларацію, в якій, по-перше, відобразити відсутність земельної ділянки, по-друге, уточнити податкове зобов'язання (має бути зменшено до «0») без застосування штрафів, передбачених п. 50.1 ст. 50 ПКУ;
  • за вірним КОАТУУ – або річну декларацію або щомісячні декларації за типом «Звітна».(запитання-відповідь за кодом 112.05 з ресурсу База податкових знань ("ЗІР")
Якщо сільгосппідприємство одночасно є платником і земельного податку, і орендної плати

Якщо сільгосппідприємство одночасно є платником і земельного податку, і орендної плати, то воно має складати окремі декларації за кожним із цих податків.

(запитання-відповідь за кодом 112.05 з ресурсу База податкових знань ("ЗІР")

Як заповнюється графа «Порядковий номер за рік за видом декларації» податкової декларації з плати за землю?

В графі «Порядковий номер за рік за видом декларації» декларації з плати за землю зазначається номер, який дорівнює послідовно наростаючому числу залежно від кількості поданих відповідних декларацій. Декларації з позначкою «земельний податок» нумеруються окремо від декларацій з позначкою «орендна плата». При цьому нумерація проводиться окремо по типу декларацій («Звітна», «Нова звітна», «Уточнююча»).

(запитання-відповідь за кодом 112.05 з ресурсу База податкових знань ("ЗІР")

Детальніше про особливості справляння і адміністрування плати за землю у 2017 році можна дізнатись із роз'яснень ДФСУ, зокрема таких як:

Лист ДФСУ від 08.02.2017 № 3012/7/99-99-13-03-01-17 Про зміни до Податкового кодексу України;

Лист ДФСУ від 06.02.2017 №2709/7/99-99-12-02-03-17 Про забезпечення податкового адміністрування плати за використання безпідставно набутих земельних ділянок;

Лист ДФСУ від 13.07.2017 №18473/7/99-99-12-02-03-17 Про забезпечення адміністрування плати за землю.

Бажаєте отримувати важливі новини від Компанії Програми для бізнесу?
Підпишіться на електронну розсилку.